Osobnosti: Dušan Šindelář

Ráda bych sem tam zmínila jména lidí, která považuji za zajímavá. Věřím, že vás tyto kratinké medailonky nebudou nudit. Lidi jsou zajímaví. Fakticky jo! A ti mnou vybraní dvěstěprocentně.

Tak tedy dnes to bude první jméno a to Dušan Šindelář.

Jako estetik je spjatý hlavně s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze, konkrétně se sklářským ateliérem Stanislava Libenského. Kromě estetiky skla ho zajímala i estetika užitných předmětů, designu, průmyslového designu, ale i estetika situací, každodenního života – pro širokou veřejnost napsal dodnes nezopakované dílo Krása v nás a kolem nás.

Těmto tématům se v rámci teoretické estetiky nevěnuje příliš osobností, většinou jde o dějiny estetického myšlení nebo o tzv. vyšší umění.

V českém prostředí ale existuje taková teninká nitka, která vytváří skrytou tradici estetického přístupu k životu, k obyčejnému životu. Můžeme tu zmínit třeba i Karla Čapka a Věci kolem nás, nebo jeho text Malé a velké. Nu, tak tedy Dušan Šindelář byl jedním z těch, kdo hluboce a přitom srozumitelně taková témata zpracovávali a zůstalo po něm mnoho zajímavých textů, které dnes nejsou příliš čtené, byť by si to zasloužily.

Pokud nechcete přicházet o mé nové články a ještě k tomu dostat nějaké ty zajímavosti navíc, zapište se k odběru občasníku zrůznýchsoudků nebo sledujte můj LinkedIn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *