Inspirace aneb jak si rozsvítit

Tak co inspirace, chodí, chodí?
Jak se jí dá pomoci? Co to vlastně je a co dělat, když je jí moc?

Učím se diskusí

Inspiraci jsem si vybrala jako téma pro svou první moderovanou místnost na Clubhousu. Říkala jsem si: “Budou tam se mnou dvě ženy z různých oborů, musím najít téma, které nás spojuje.”

Inspiraci potřebuje někdy každý z nás.
A když jsem si tak o tom tématu ve volných chvílích přemýšlela, došlo mi, proč já se na ten Clubhouse tak chtěla dostat. Protože mně osobně chodí nejvíc inspirace právě při debatách s druhými!

A jak to mají jiní?

Pro mne je inspirace často spíš proces. Ale pro mnohé je to opravdu ten okamžik, kdy se nám rozsvítí, kdy dorazí aha moment, kdy dostaneme nápad, kdy – doplňte si podle sebe.

Povídala jsem si se dvěma ženami, s Veronikou Váskou a Petrou Vickovou. Grafický design a copywriting. A rychle se ukázalo, že obě těch věcí dělají ve skutečnosti víc, ale to si můžete třeba přečíst u nich.


Jak to mají s inspirací? Je to jednoduché a složité zároveň. V rozhovoru jsme totiž zjistili, že inspiraci pomáhá to samé, co často pomáhá i naší kreativitě. A tu, jak známo, lze rozvíjet, trénovat a učit se. Takže i práci s inspirací lze nějak rozvíjet a to je fajn uvědomění.

Jak na to?

Z rozhovoru vykrystalizovalo několik tipů, takže tady jsou:

  • Inspirace nejčastěji chodí, když jsme odpočinutí a ve fyzické pohodě (když nás tělo neotravuje – tedy, když mi tělu dodáme to, co potřebuje).
  • Když to nejde a inspiraci se nechce, je fajn změnit činnost. Jako když hledáte klíče. Začněte hledat peněženku a klíče vyplavou.
  • Když ani tohle nezabere, je potřeba prostě někde začít. Kdekoliv. Udělat něco, co je třeba blbé, hloupé, nepovedené, ale prostě někde začít. Ono se to většinou rozjede a i když nebude výsledek hvězdný, bude pravděpodobně na konci přeci jen uspokojivý. A jestli mu dáte nějaký ten den na uležení, možná i ten hvězdný třpyt ještě dostane.
  • Pokud nejde najít to pravé, zkuste to obráceně – řekněte si, co to určitě být nemůže. Co prostě NEní to pravé ořechové.
  • Když je inspirace moc, jste zahlceni nápady a nevíte, co bude nejlepší, pak většinou pomůže se trošku uzemnit. Třeba to naházet do myšlenkové mapy (ta pomáhá i tam, kde je inspirace málo). Nebo začněte tak, že škrtnete to nejhorší, a pak zase a zase a porovnejte zbylá dvě řešení.

Last but not least

Inspirovat se můžete opravdu čímkoliv. Je to na inspiraci to krásné. Že vás může trknout úplně jakkoliv, kdekoliv a za jakýchkoliv okolností. Jen je třeba si ji zaznamenat!
Zajímavé je, že v tomhle ohledu pořád vede ruka s propiskou a papír (v mém případě je to často propiska a moje zápěstí).

Přeci jen naše tělo a mysl spolu-pracují nejraději, přestože bohatě využíváme elektronických nástrojů.

Jak to máte s inspirací vy?

Možná úplně jinak a možná úplně stejně. Každopádně vám přeji, ať je jí vždycky dost.
A pokud by vám třeba někdy chyběla, můžete se zajít podívat do skupiny Umění v každém oku. Najdete tam okamžiky, které nás ostatní zaujaly a vyfotili jsme si je nebo zachytili do slov a sdílíme je, aby trošku z našeho vidění světa mohli mít i ostatní. Všednodenní estetika v praxi!

Pokud nechcete přicházet o mé nové články a ještě k tomu dostat nějaké ty zajímavosti navíc, zapište se k odběru občasníku zrůznýchsoudků nebo sledujte můj LinkedIn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *