
Má dnes ještě vůbec smysl bavit se o vkusu? Kdo vlastně rozhoduje, co je kýč a co není?
Třaskavá estetika: Vkus a kýč bez předsudků
5 lekcí o tom, jakou roli hrají vkus a kýč dnes a proč se i v dnešní době hodí těm dvěma rozumět.
Definice vkusu, kýče nebo krásy nejsou neměnné. Mění se stejně jako naše společnost, kultura, dokonce i technologie. A právě proto je třeba o nich znovu a znovu mluvit.
Když dojde na osobní vkus, na ten si málokdo nechá sáhnout. Proč?
Také pocit “nedostdobrátví” a nejistoty, jak co správně hodnotit, se často objeví právě ve chvíli, kdy řešíme něco souvisejícího s vkusem (aniž bychom to tak přímo pojmenovali). Možná to znáte… Co s tím?
Na poli vkusu, estetiky nebo kýče se pravidelně odehrávají fascinující střety svobody a pravidel, individuality a společnosti. Nevěříte?
Přidejte se a podívejte se na vkus a kýč z úhlů, které vás možná doteď nikdy nenapadly. Díky tomu vám také budou moci být vkus i kýč ku prospěchu!
Pro koho to bude?
Já sama si myslím, že by se se základy měl seznámit každý už ve škole, ale to se většinou bohužel neděje. TAKŽE:
Cítíte, že vás to zaujalo. Dost možná jste sami tvůrci (řemeslníci, umělci, psavci…) a máte chuď pochopit proměny vkusu ve společnosti, vliv globalizace, sociálních sítí a nových médií na estetické standardy, protože se to týká i vašeho oboru.
Nejste si jisti, co je kvalitní a co kýč, a chtěli byste se lépe orientovat. Můžete mít pocit, že vám chybí schopnost rozeznat hodnotu, nebo že vám v této oblasti pořád něco uniká. Jak to s tím rozlišováním toho, co je a co není vkusné nebo kýčovité, vlastně je?
Jste zahlceni množstvím názorů z médií, sociálních sítí a reklam? Máte pocit, že na vás někdo tlačí, jak by se měli chovat, oblékat nebo co sledovat nebo naopak potkáváte jen názor, že na tom dneska už nezáleží?
Možná jste lektoři a možná děláte v nějaké neziskovce nebo ve volnočase, třeba i se seniory a hledáte témata s přesahem, která by mohla zaujmout?
Možná pracujete v oblastech, kde je potřeba rozhodovat o vkusu a estetice pro širší veřejnost (např. v komunální politice, designu, urbanismu, umění nebo marketingu). Jak najít rovnováhu mezi subjektivními preferencemi a odbornými doporučeními?
Máte děti na domácím vzdělávání nebo jste učitelé humanitně zaměřených oborů na ZŠ nebo SŠ?
Nebo milujete seberozvoj a rádi saháte i po neobvyklých tématech, která nepotkáte zrovna denně?

Jak to bude probíhat?
Po zaplacení vám přijdou informace potřebné k přihlášení se do členské sekce, kde najdete váš kurz.
Procházet si jej potom můžete volně a samozřejmě opakovaně.
K dispozici v něm máte videa, audio verzi, výpisky a také další materiály jako pracovní listy nebo zajímavosti k tématu.
Také dostanete PDF verzi celého obsahu kurzu a PDF info-výzvy Kýč 3x jinak.
Kurz jednou za čas dopním nebo aktualizuji a i takové aktualizace vám budou k dispozici bez ohledu na to, jakou verzi jste si původně koupili.
Co v kurzu dostanete?
Naučíte se:
- Jak se naučit rozpoznávat kvalitu bez předsudků.
- Proč je někdy JAK důležitější než CO.
- Jak můžeme vědomě kultivovat svůj vkus v každodenním životě.
- Lépe rozumět tomu, co vkus a kýč znamenají ve společnosti i pro nás osobně.
- Využívat poznatky o vkusu ve svých rozhodnutích nebo profesi.
V kurzu najdete pohled na vkus a kýč bez toho, abychom se drželi jednoho jediného oboru. Nezáleží tak na tom, z jaké branže jste nebo co o vkusu a kýči víte. Je o tolik lepší se rovnou naučit něco, co bude fungovat v každém oboru!
Obě kategorie si popíšeme, ale uděláme to postupně, protože obě dvě jsou vnitřně dost rozmanité.
